ELLAT Latvija

Ūdensapgādes un notekūdeņu tīklu monitoringa sistēmas izbūves iespējas

Pateriņa palielinājums

Pilsētas ūdensapgādes un notekūdeņu tīkli (turpmāk-tīkli) ir projektēti pagājušā gadsimta otrajā pusē. Visas Austrumeiropas valstu pilsētas ir skāris deindustrializācijas process. Bijušās rūpnīcas ir kļuvušas par noliktavām, veikaliem, ofisiem un pat dzīvojamiem namiem. Tajā pašā laikā ir izveidojušies piepilsētu rajoni ar privātmājām.

Dažu pilsētu iedzīvotāju skaits ir pieaudzis, dažu – samazinājies. Sarežģīta situācija ar komunālajiem pakalpojumiem ir pilsētās, kurās apdzīvotība mainās atkarībā no sezonas.

Atbilstoši apdzīvotībai, mainās arī tīklu noslodze. Pēc aptuveniem aprēķiniem, tīkli bijušajos „rūpniecības” rajonos strādā ar zaudējumiem, bet jaunizveidotajos privātrajonos – to jauda ir nepietiekama.

Monitoringa sensori

Lai iegūtu precīzu informāciju par tīklu tekošo darbu, nepieciešama sistēmas galveno parametru vērtību statistika noteiktos mezglos. Ūdensapgādes un notekūdeņu saimniecības galvenie raksturojošie parametri ir spiediens, plūsma un līmenis tilpnēs.

Plūsmas vai patēriņa mērītāji ir dārgi, to montāža – sarežģīta, tāpēc ir nepieciešams izvērtēt to izmantošanas nepieciešamību. Spiediena/līmeņa devēju izmaksas ir pieņemamas, to montāža – vienkārša, tāpēc tie ir galvenie informācijas avoti sistēmu darba izpētē.

Devējus pieslēdz kontrolierim, kurš, pēc saņemtās informācijas apstrādes, nodod to apkalpojošajam personālam.

Mūsdienu kontrolieris ir neliels dators ar šauru uzdevumu profilu un specifiskiem interfeisiem, devēju, patēriņa mērītāju, motoru stāvokļu u.c. iekārtu pieslēgšanai. Galvenokārt, izmanto nelielus kontrolierus ar pieņemamām izmaksām.

Notekūdeņu sūkņu stacijās ir svarīģi sekot sūkņu iekārtu darbam/dīkstāvei, kas dod iespēju uzskaitīt sūkņu darbstundas, salīdzināt sūkņu darba laiku, atklājot sūkņu rotācijas trūkumu un pat viena vai abu sūkņu pretvārsta bojājumus.

Kontrolleris

Kontrolleris

Mazizmēra kontrolieris CP_Q2686 ar iebūvētu barošanas bloku un GPRS modemu. Izstrādāts speciāli nelielu tehnoloģisko mezglu vai lielu sistēmu attālu objektu monitoringam.

Pielietots izjaucams alumīnija korpuss, visiem ārējiem pieslēgumiem izmantoti spraudņu vai konektoru savienojumi.

Augšgalā izvietoti visi nepieciešamie spraudņi elektrobarošanas un sakaru elementu pieslēgšanai.
X1 – 230 VAC
X2 – 12 VDC ārējais akumulators
SIM – spraudnis priekš pilnizmēra SIM kartes
X5 – SMA spraudnis ārējai GSM antenai

Apakšgalā izvietoti divi spraudņi fizisko signalizāciju un datu kopnes pieslēgšanai.
X3 – fiziskās ķēdes (9 DI, 2AI, 2TV)
X4 – RS232/485 ports programmēšanai un intelektuālo iekārtu (patēriņa mērītāja, 3. pacēluma stacijas, frekvences pārveidotāja) pieslēgšanai.

Kontrolieri montē skapja iekšienē. Skapju konstrukcijas izgatavo atbilstoši atrašanās vietas videi: āra izpildījums – dzelzs skapis ar aizsardzības klasi IP55 un augstāk, telpām – plastmasas ar IP55 un augstāk. Ievadautomātu un akumulatora bateriju izvieto skapja iekšienē.

Kontrolleris Kontrolleris

Pilsētas ūdensapgādes vadības sistēmas ļauj samazināt elektroenerģijas izmantošanu par 10-15 procentiem, samazināt zudumus, kas saistīti ar avārijām, operatīvi reaģēt uz straujām ūdens patēriņa izmaiņām, samazināt apkalpošanas izmaksas un novērst problēmas.

Datu nosūtīšana

Datu nosūtīšanas shema

Savāktos datus kontrolieris nosūta uz izvēlēto serveri, izmantojot GPRS pieslēgumu. Serveris izvēlas aptauju biežumu, ņemot vērā trafika apjomu un datu aktualitāti. Lielākajai daļai objektu aptaujas biežums reizi minūtē ir tehnoloģiski pietiekams un ļauj izmantot pieslēgumus ar mazu trafika daudzumu.

Operators vai sistēmas operatori, pēc pieslēgšanās serverim, saņem apkopoto informāciju par visiem šī servera objektiem. Iespējama gan lokāla, gan attāla pieslēgšanās. Budžeta vai pilotprojektos parasti lokālo serveri neuzstāda, bet izmanto attālināto. Ir daudz dažādu iespēju operatora darbvietu pieslēgšanai serverim, kuras ierobežo tikai ekonomiskie apsvērumi.

Datu nosūtīšanas shema

Tipveida shēma operatora darbvietu pieslēgšanai serverim (serveriem). Jāatzīmē, ka avārijas paziņojumus nosūta nevis no objekta lokālā kontroliera, bet no servera. Tas dod iespēju realizēt papildloģiku, avāriju filtrāciju, kā arī, pirms nosūtīšanas, veikt atbildīgo personu tālruņu numuru izvēli.

ELLAT ūdensapgādes projektu izplatība Latvijā

ELLAT ūdensapgādes projektu izplatība latvijā